Łuszczycowe zapalenie stawów

  • zapalenia stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów jest rodzajem przewlekłej choroby zapalnej atakującej stawy i przeważnie występuje z łuszczycą, choć nie jest to obowiązującą regułą. Chociaż obie te choroby łączą się w pewien sposób ze sobą, to przebiegają niezależnie od siebie i wyleczenie jednej z nich nie powoduje automatycznego wyleczenia drugiej. Podobnie jest w przypadku nasilania się objawów jednego z rodzajów łuszczycy – gdy zmiany chorobowe są wyjątkowo poważne w przypadku stawów nie musi to wcale oznaczać, że równie poważnie będzie wyglądał przebieg łuszczycy na skórze i na odwrót.

<<<Kliknij tutaj i sprawdź skuteczny środek odnawiający stawy>>>

Łuszczycowe zapalenie stawów

łuszczycowe zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów dietaŁuszczycowe zapalenie stawów może być poprzedzone łuszczycą albo łuszczyca pojawi się po zaatakowaniu stawów bądź też obie choroby występują jednocześnie w tym samym czasie. Łuszczycowe zapalenie stawów pojawia się między 30 a 55 rokiem życia i atakuje mniej więcej w takim samym stopniu zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Zdarza się także, że na łuszczycę chorują również dzieci. Zmiany łuszczycowe w większości przypadków najpierw atakują skórę, a dopiero potem stawy. Zapalenie stawów o charakterze łuszczycowym przypomina w dużym stopniu reumatoidalne zapalenie stawów, przez co oba te schorzenia są ze sobą mylone.

Łuszczycowe zapalenie stawów objawy i róznice

W łuszczycowym zapaleniu stawów nie da się jednak zauważyć żadnych guzków reumatoidalnych, ponadto łuszczyca stawowa atakuje na ogół tylko jeden staw albo kilka stawów położonych niesymetrycznie (czyli na przykład jeden staw kolanowy i jeden staw barkowy), podczas gdy w reumatoidalnym zapaleniu stawów zmiany chorobowe dotyczą wszystkich stawów. Łuszczyca stawowa dotyczy najczęściej kolan, stawu skokowego, stawu międzypaliczkowego, stawu biodrowego, znacznie rzadziej natomiast diagnozuje się tą chorobę w obrębie kręgosłupa.Przy łuszczycowym zapaleniu stawów pojawiają się objawy dość typowe dla tego rodzaju schorzeń – pacjenci skarżą się przede wszystkim na ból stawów, sztywność stawów, a w przypadku palców także na ich zniekształcenia.

Łuszczycowe zapalenie stawów leczenie

 

Łuszczyca stawowa to choroba przewlekła i musi być leczona pod stałą kontrolą lekarską. Oprócz leczenia farmakologicznego bardzo ważna jest także fizykoterapia. Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów ma za zadanie uśmierzenie bólu, zredukowanie stanu zapalnego, zahamowanie procesu zwyrodnieniowego i przywrócenie sprawności ruchowej pacjenta. W najcięższych przypadkach, gdy inne formy leczenia nie przyniosły dobrych rezultatów, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Łuszczyca stawowa nie ustępuje sama z siebie, dlatego brak odpowiedniego leczenia tej choroby skutkuje tym, że stawy stają się coraz bardziej zdeformowane, a w rezultacie osoba chora może się nabawić trwałego kalectwa. Ponadto, przy łuszczycy stawowej zmiany chorobowe mogą zaatakować oprócz stawów także ścięgna, tkanki okołostawowe oraz kaletki maziowe. Staw staje się wtedy widocznie opuchnięty i zaczerwieniony. Niestety, nawet terapia zakończona sukcesem nie jest żadną gwarancją, że łuszczyca stawowa więcej nie powróci.

Łuszczycowe zapalenie stawów dodatkowe informacje

Choroba może zaatakować ponownie, a jej przebieg może być znacznie poważniejszy niż wcześniej – zależy to przede wszystkim od momentu zdiagnozowania choroby oraz wieku pacjenta. Im wcześniej pojawiły się pierwsze objawy łuszczycy stawowej, tym większe ryzyko, że choroba będzie miała bardziej agresywny przebieg i trudniej ją będzie zaleczyć. Największe ryzyko pojawienia się łuszczycowego zapalenia stawu dotyczy osób, które są nosicielami antygenu HLA-B27, który jest odpowiedzialny za ten rozwój choroby. Osoby, w których rodzinach pojawiała się wcześniej łuszczyca, są także bardziej narażone.

 

Łuszczycowe zapalenie stawów może wystąpić w jednej z pięciu odmian. Odmiana klasyczna łuszczycowe zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów zdjęciałuszczycowego zapalenia stawów atakuje stawy między paliczkowe dłoni i stóp i może spowodować widoczne deformacje tych stawów. Zapalenie wielostawowe i układzie symetrycznym jest najbardziej podobne do choroby jaką jest reumatoidalne zapalenia stawów i przeważnie występuje razem z łuszczycą. Niesymetryczne zapalenie wielu stawów jest najczęściej spotykaną odmianą tej choroby, również występującą w towarzystwie łuszczycy. Jest także obarczona największym ryzykiem nawrotów i nieodwracalnego zwyrodnienia stawów. Łuszczyca zajmująca stawy kręgosłupa przypomina z kolei zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i czasami bardzo trudno poprawnie odróżnić te choroby. Najrzadziej występuje odmiana łuszczycy stawowej powodującej trwałe ubytki w kościach palców. Łuszczyca stawów jest najtrudniejsza do zdiagnozowania wtedy, gdy objawy łuszczycowe są praktycznie niezauważalne. Wtedy konieczne jest badanie krwi wskazujące obecność czynnika reumatoidalnego.