Guzki reumatoidalne

  • zapalenia stawów

W przebiegu reumatologicznego zapalenia stawów występują zmiany, których charakterystyczną cechą w przypadku tej dolegliwości jest degradacja błony maziowej spowodowana długotrwałym stanem zapalnym prowadzącym do niszczenia stawu wraz z otaczającymi go tkankami. U osoby chorej błona maziowa jest dużo grubsza i powstaje na niej duża ilość fałd. Odczuwane objawy podczas trwania reumatoidalnego zapalenia stawów są niezwykle nieprzyjemne.

 

<<<Kliknij tutaj i sprawdź skuteczny środek odnawiający stawy>>>

 

Dochodzi tu, bowiem procesu degradowania chrząstki, wiązadeł oraz torebki stawowej. Nieleczenie RZS prowadzić też może do zniekształcenia stawów, które w niektórych przypadkach jest nieodwracalne. Jednym z objawów pojawiających się podczas reumatoidalnego zapalenia stawów są guzki reumatoidalne.

Co to są guzki reumatoidalne ?

Są on ziarniakami, które składają się z środkowego ogniska martwicy. Ziarniaki te otoczone są komórkami jednojądrzastymi, na których zewnętrznych częściach występują limfocyty oraz komórki plazmatyczne. W przebiegu R Z S guzki reumatoidalne mogą występować nawet u 30% osób chorych. Znajdują się one przede wszystkim w ścięgnach i pod skórą, przede wszystkim tam gdzie staw poddany jest uciskowi bądź drżeniu. Część chorych na reumatoidalne zapalenie stawów zgłasza  też dolegliwości, charakteryzujące się przede wszystkim zapaleniem naczyń w obrębie skóry, narządów wewnętrznych oraz nerwów. Pojawiać się też mogą stany w pierwszej chwili niekojarzone z problemami stawowymi, takimi jak osłabienie, ogólne rozbicie, podwyższona temperatura ciała, plamy na dłoniach czy też zbyt duża potliwość skóry.