Gościec stawowy

  • zapalenia stawów

Gościec stawowy to inaczej reumatoidalne zapalenie stawów. W przypadku tej choroby organizm atakuje się sam. Jest to, bowiem dolegliwość autoimmunologiczna, charakteryzująca się atakiem samobójczym organizmu właśnie na stawy.

Wynikiem takiej sytuacji jest przewlekły, silny ból, trudności w poruszaniu się, możliwość wystąpienia guzków reumatoidalnych, a także w przypadku bagatelizowania objawów, nawet niszczenie stawów czy w końcu postępujący zanim mięśni. Choroba ta dotyczy przede wszystkim 30-40 letnich kobiet. W ich przypadku objawy gościa stawowego występują aż cztery raz częściej niż w przypadku mężczyzn. Rozwój tej dolegliwości nie jest jasno i konkretnie określony, bowiem rozwijać może się zarówno przez lata, jak i wystąpić zupełnie nagle, bez większych wcześniejszych objawów. Niestety gościec stawowy jest chorobą, która należy do nieuleczalnych i chory zmuszony jest walczyć z nią przez resztę swojego życia. W przebiegu choroby jednak występują zarówno okresy, kiedy stan bardzo się zaostrza, jak również podlega czasowej remisji, jest to jednak bardzo indywidualna sprawa i u wielu pacjentów przebiega w inny sposób.

Głównym trzonem tej dolegliwości jest zapalenie błony maziowej, która znajduje się we wnętrzu stawu. Proces ten, zwłaszcza nieleczony prowadzi do zniszczenia chrząstki oraz powierzchni stawowych kości. Może być też przyczyną zniszczenia wiązadeł i stawów oraz tkanek stawowych. W trudnych przypadkach gościec stawowy może wywołać także zniekształcenie ciała, przykurcze i wysięki, sprawiając, że normalne funkcjonowanie i poruszanie kończynami staje się prawie nie możliwe.